Psie Zaprzęgi

Psie Zaprzęgi

Psie Zaprzęgi zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Zarówno jako dyscyplina sportowa, jak i forma oryginalnej rekreacji oraz aktywnego wypoczynku. To idealna aktywność dla wszystkich, którzy kochają ruch, przyrodę i oczywiście psy.

Psi zaprzęg to nic innego jak poruszanie się po śniegu saniami ciągniętymi przez psy. Czworonogów w zaprzęgu może być od jednego do kilkunastu, wszystko zależy od wielkości i ciężaru ciągniętego pojazdu, znaczenie ma także długość trasy oraz  nierówności terenu.

Psi zaprzęg - OTOPrzygoda


Trochę historii

Psie zaprzęgi  w przeszłości wykorzystywane były głównie do transportu zarówno ludzi, jak i wyposażenia  na trudnych trasach Syberii, Alaski, Arktyki i Antarktyki. Doskonale sprawdzały się w zimowych warunkach ze względu na dużą odporność psów oraz możliwość ich odpowiedniego wytrenowania. Szybko jednak ta forma transportu, przerodziła się w sport. Pierwsze zawody psich zaprzęgów miały miejsce ponad 100 lat temu, na Alasce w mieście Nome. W drugiej połowie XX wieku zdobyły popularność w Europie, zwłaszcza w krajach skandynawskich. Do Polski dyscyplina ta dotarła dopiero kilkadziesiąt lat później, a pierwsze polskie zawody odbyły się w 1991 roku w Szczypiornie.

Psy w zaprzęgu

W zaprzęgu najlepiej odnajdują się psy przede wszystkim wytrzymałe, silne, odporne na mrozy i oczywiście lubiące ruch i bieganie. Takie rasy to między innymi: syberian i alaskan husky, alaskan malamute, psy grenlandzkie, a także akita nu, czy samojedy. Wszystkie charakteryzują się podobną budową ciała, mają obfite futro i małe odstające uszy, co pozwala im na ograniczanie utraty ciepła. Popularne ostatnio są również szybkie eurodogi czy greystery.

Pies husky - OTOPrzygoda


Kilka kwestii technicznych

Nie bez znaczenia jest miejsce, które psy zajmują w zaprzęgu – jak w każdej drużynie, również tutaj ważny jest podział obowiązków i odpowiednie rozłożenie sił. Z przodu zawsze ustawiony jest lead, czyli lider, a jak na lidera przystało to pies aktywny, ale i spokojny, inteligentny i uważny – prowadzi swój zespół i potrafi rozpoznać ewentualne niebezpieczeństwa na trasie. Za nim biegnie swing, który uczy się od lidera być może w przyszłości również stanie się przewodnikiem. Pozostałe psy to po prostu team, najczęściej znajdują się tutaj młode i początkujące osobniki. Cały zaprzęg zamyka wheel -ta pozycja wymaga dużej siły, ponieważ wheel bierze na siebie największy ciężar sań. Wszystkie psy wchodzące w skład zaprzęgu tworzą kennel.

Jest oczywiście ostatni, ważny członek całej drużyny – maszer, czyli człowiek przewodzący zaprzęgiem. To na nim spoczywa odpowiedzialność powożenia oraz dbania o bezpieczeństwo i komfort psów. Pomagają mu w tym specjalne komendy, na które przeszkolone wcześniej czworonogi wiedzieć jak reagować. Komendy to: go go lub haik – naprzód; whoa (whuuu) – stój; gee – w prawo; haw – w lewo; ho – szybciej; hooo – wolniej.
Rozumieją je psy na całym świecie.


Czas w drogę!

Kiedy zaprzęg jest przygotowany, a psy odpowiednio ubrane i z założonymi szelkami, można wyruszać. Taka przejażdżka to świetna zabawa i przyjemność, zarówno dla pasażerów, jak i dla psów. Można naprawdę poczuć wolność! Zaprzęgiem najlepiej jeździ się po terenach górskich, ośnieżonych szczytach i lasach, dlatego polskie Bieszczady czy Tatry to idealne miejsca. Na szlaku czekają piękne widoki i niezapomniane emocje. Pęd na saniach w towarzystwie natury pozwala poczuć prawdziwą i piękną dzikość psów. Tego uczucia nie da się porównać z niczym innym.

Psi zaprzęg - OTOPrzygoda

Zimową przygodę psim zaprzęgiem możecie kupić również na naszej stronie. 

Łapa i go go!

 

W naszym serwisie możesz zakupić voucher dla siebie lub bliskiej osoby jako prezent.

E-voucher wysyłamy natychmiast po zakupie 24/h 7 dni w tygodniu.

Można również zamówić elegancki drukowany voucher Pocztą, kurierem lub do paczkomatu.

Abyś odkrył przygodę swoich marzeń używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w naszej polityce plików cookie