Psie Zaprzęgi

Psie Zaprzęgi

Psie Zaprzęgi zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Zarówno jako dyscyplina sportowa, jak i forma oryginalnej rekreacji oraz aktywnego wypoczynku. To idealna aktywność dla wszystkich, którzy kochają ruch, przyrodę i oczywiście psy.

Psi zaprzęg to nic innego jak poruszanie się po śniegu saniami ciągniętymi przez psy. Czworonogów w zaprzęgu może być od jednego do kilkunastu, wszystko zależy od wielkości i ciężaru ciągniętego pojazdu, znaczenie ma także długość trasy oraz  nierówności terenu.

Psi zaprzęg - OTOPrzygoda


Trochę historii

Psie zaprzęgi  w przeszłości wykorzystywane były głównie do transportu zarówno ludzi, jak i wyposażenia  na trudnych trasach Syberii, Alaski, Arktyki i Antarktyki. Doskonale sprawdzały się w zimowych warunkach ze względu na dużą odporność psów oraz możliwość ich odpowiedniego wytrenowania. Szybko jednak ta forma transportu, przerodziła się w sport. Pierwsze zawody psich zaprzęgów miały miejsce ponad 100 lat temu, na Alasce w mieście Nome. W drugiej połowie XX wieku zdobyły popularność w Europie, zwłaszcza w krajach skandynawskich. Do Polski dyscyplina ta dotarła dopiero kilkadziesiąt lat później, a pierwsze polskie zawody odbyły się w 1991 roku w Szczypiornie.

Psy w zaprzęgu

W zaprzęgu najlepiej odnajdują się psy przede wszystkim wytrzymałe, silne, odporne na mrozy i oczywiście lubiące ruch i bieganie. Takie rasy to między innymi: syberian i alaskan husky, alaskan malamute, psy grenlandzkie, a także akita nu, czy samojedy. Wszystkie charakteryzują się podobną budową ciała, mają obfite futro i małe odstające uszy, co pozwala im na ograniczanie utraty ciepła. Popularne ostatnio są również szybkie eurodogi czy greystery.

Pies husky - OTOPrzygoda


Kilka kwestii technicznych

Nie bez znaczenia jest miejsce, które psy zajmują w zaprzęgu – jak w każdej drużynie, również tutaj ważny jest podział obowiązków i odpowiednie rozłożenie sił. Z przodu zawsze ustawiony jest lead, czyli lider, a jak na lidera przystało to pies aktywny, ale i spokojny, inteligentny i uważny – prowadzi swój zespół i potrafi rozpoznać ewentualne niebezpieczeństwa na trasie. Za nim biegnie swing, który uczy się od lidera być może w przyszłości również stanie się przewodnikiem. Pozostałe psy to po prostu team, najczęściej znajdują się tutaj młode i początkujące osobniki. Cały zaprzęg zamyka wheel -ta pozycja wymaga dużej siły, ponieważ wheel bierze na siebie największy ciężar sań. Wszystkie psy wchodzące w skład zaprzęgu tworzą kennel.

Jest oczywiście ostatni, ważny członek całej drużyny – maszer, czyli człowiek przewodzący zaprzęgiem. To na nim spoczywa odpowiedzialność powożenia oraz dbania o bezpieczeństwo i komfort psów. Pomagają mu w tym specjalne komendy, na które przeszkolone wcześniej czworonogi wiedzieć jak reagować. Komendy to: go go lub haik – naprzód; whoa (whuuu) – stój; gee – w prawo; haw – w lewo; ho – szybciej; hooo – wolniej.
Rozumieją je psy na całym świecie.


Czas w drogę!

Kiedy zaprzęg jest przygotowany, a psy odpowiednio ubrane i z założonymi szelkami, można wyruszać. Taka przejażdżka to świetna zabawa i przyjemność, zarówno dla pasażerów, jak i dla psów. Można naprawdę poczuć wolność! Zaprzęgiem najlepiej jeździ się po terenach górskich, ośnieżonych szczytach i lasach, dlatego polskie Bieszczady czy Tatry to idealne miejsca. Na szlaku czekają piękne widoki i niezapomniane emocje. Pęd na saniach w towarzystwie natury pozwala poczuć prawdziwą i piękną dzikość psów. Tego uczucia nie da się porównać z niczym innym.

Psi zaprzęg - OTOPrzygoda

Zimową przygodę psim zaprzęgiem możecie kupić również na naszej stronie. 

Łapa i go go!

 

W naszym serwisie możesz zakupić voucher dla siebie lub bliskiej osoby jako prezent.

E-voucher wysyłamy natychmiast po zakupie 24/h 7 dni w tygodniu.

Można również zamówić elegancki drukowany voucher Pocztą, kurierem lub do paczkomatu.

Kulig w Wiśle "SKAŁKA" z biesiadą w chacie góralskiej

(0)

50 zł

Wisła, Dolina Białej Wisełki

Lot paralotnią w tandemie

(5)

od 200 zł

Góra Żar, Góra Skrzyczne

Lot balonem Last Minute

(0)

500 zł

KRAKÓW, ZAKOPANE, OJCÓW, TYNIEC, CAŁY KRAJ

Abyś odkrył przygodę swoich marzeń używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w naszej polityce plików cookie