Rowerem przez świat

Rowerem przez świat

24 października obchodzimy Międzynarodowe Święto Roweru. Chyba nie ma osoby, która nie wiedziałaby jak wygląda rower. A wiecie kiedy powstał pierwszy rower? Dlaczego rower nazywamy rowerem? Albo jaki jest największy rower na świecie?

Od jakiegoś czasu rowery znów są na topie. Wiele organizacji zachęca nas do zmiany środka transportu z samochodów na rowery. W końcu rower jest ekologiczny, nie zanieczyszcza środowiska :) Wiedzieliście, że energia która jest potrzebna do wyprodukowania jednego samochodu wystarczy do produkcji 100 rowerów? Wiadomo jednak, że nie wszyscy mogą dojeżdżać do pracy na rowerze. Ale rower to nie tylko środek transportu umożliwiający dostanie się z punktu A do punktu B. Przecież sama jazda na rowerze daje masę frajdy. “Mój nieodłączny przyjaciel, druh serdeczny, cichy, spokojny, w każdej chwili gotowy do pomocy… Żałowałem, że jest jedynie rowerem i nie potrafi mówić. Odniosłem zarazem wrażenie, że gdy los złączy nas nierozerwalnie na wiele lat z rzeczą, rzecz ta przestaje być przedmiotem martwym i wydaje się nam, że żyje, myśli i odczuwa.” Kazimierz Nowak
Jazda w ciszy, w której możemy zachwycać się pięknem natury. Wystarczy wyjechać do lasu, w góry albo nad morze żeby zobaczyć, usłyszeć i poczuć jaki nasz świat jest piękny.
Wyjechać w góry, do lasu? Przecież tam nie będzie drogi! Z rowerem to nie problem. Wystarczy ścieżka, a rowerem przejedziemy.
A wiecie jakie plusy dla naszego zdrowia niesie jazda na rowerze? Trzy godziny jazdy na rowerze tygodniowo zmniejsza ryzyko zawału serca aż o 50%. Jazda na rowerze pozwala również utrzymać dobrą kondycję.

No dobrze, ale kiedy w ogóle powstał rower? Pierwszy prototyp roweru powstał w 1790 roku. Umożliwiał ona jednak jazdę tylko w jednym kierunku. Niestety nie dało się nim kierować :) Pierwszy rower, który umożliwiał kierowanie powstał w 1817.
Pierwotnie nosił nazwy kołowiec, „welocyped” oraz „bicykl”. Dlaczego więc nazywamy go rowerem? Odpowiedź jest bardzo prosta i nie kryje się za nią żadna intryga. W Polsce nazwa rower wzięła się od nazwy brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.
Rower na przestrzeni lat mocno się zmieniał. Proces ten jednak się nie skończył. Przecież obserwujemy coraz większą popularność rowerów elektrycznych. Jednak nie wszystko się zmienia. Skórzane siodełko Brooks B17 jest produkowane w niezmienionej formie od ponad 120 lat.

Lubicie przeżywać przygody z rodziną lub przyjaciółmi? Na rowerze również jest to możliwe. Istnieją tandemy, które umożliwiają jazdę dwóm osobą na jednym rowerze. Ale zaraz… jak wybrać z grona całej rodziny i znajomych tylko jedną osobę? Przecież nieraz chcemy spędzać czas wszyscy razem. Można zaczerpnąć inspirację z Australijskiego rekordu w czasie którego na jednym rowerze naraz jechało aż 20 osób. Brzmi niewiarygodnie? Wykorzystano do tego celu rower o długości aż 42 metrów, zasłużył on na miano najdłuższego roweru na świecie. To nie jedyne rekordy. Najwyższy dwukołowy rower na świecie liczy 5,5 metra wysokości. Jest również rower z mianem największego roweru na świecie liczy 3,7 m wysokości i 7,8 m długości oraz waży aż 150kg. Niesamowite!

Trudno nie zgodzić się ze słowami Alberta Einsteina: “Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać naprzód.”

W naszym serwisie możesz zakupić voucher dla siebie lub bliskiej osoby jako prezent.

E-voucher wysyłamy natychmiast po zakupie 24/h 7 dni w tygodniu.

Można również zamówić elegancki drukowany voucher Pocztą, kurierem lub do paczkomatu.

Lot paralotnią w tandemie

(6)

od 200 zł

Góra Żar, Góra Skrzyczne

Sesja AKT dla par

(0)

400 zł

Sosnowiec modrzejowska 16

Floating dla dwojga 60min

(0)

180 zł

Tychy żorska 61

Weekend off road & SPA

(0)

2091 zł

Autodrom4x4, Włościejewki

Abyś odkrył przygodę swoich marzeń używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w naszej polityce plików cookie