Jogging czy bieganie?

Jogging czy bieganie?

Czy bieganie i jogging są tym samym? Otóż nie. Chociaż oba sporty należą do grupy ćwiczeń aerobowych, to jednak są to odmienne aktywności. Na czym polega różnica?

JOGGING

Jogging jest odmianą biegania. Może go uprawiać każdy, ponieważ jest to po prostu niemęczący trucht, bieg w wolnym tempie. Jest on polecany dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z treningami – z jednej strony pozwala poznać swoje możliwości, a z drugiej sprawdzić, czy w ogóle taka aktywność nam się spodoba.

Ponieważ jogging nie wymaga dużo wysiłku fizycznego, zalecane jest, aby planować  długie i jednocześnie powolne treningi, z maksymalną prędkością 6 do 9 km/h. Dzięki temu, w przyjemny sposób można zwiększyć wydajność organizmu, jak również wzmocnić układ odpornościowy i wysmuklić sylwetkę – podczas treningu spala się 400-500 kalorii.

Na jogging zawsze można wybrać się z kimś, ponieważ sport ten nie jest nastawiony na rywalizację, a czas wolnego, długiego biegu można umilić sobie rozmową.

Jogging - OTOPrzygoda

 

BIEGANIE

Trening biegowy jest bardziej wyczerpującą aktywnością. Wymaga lepszej kondycji niż jogging, ponieważ z zasady szybkość przemieszczania się jest wyższa – powyżej 10 km/h. Jest więc krótszy, ale bardziej intensywny. Ważne jest opracowanie odpowiedniego planu treningowego i wyznaczanie sobie kolejnych celów. Liczy się wynik – szybkość oraz dystans i ciągłe przekraczanie granic, pobijanie poprzednich wyników. Wyróżnia się dwa rodzaje biegów, mających na celu poprawę wytrzymałości i zwiększanie intensywności treningów: bieg tempowy – czyli pokonanie całego dystansu z taką samą prędkością; oraz interwały tempowe – powtarzalne odcinki, w których biega się z najszybszą możliwą prędkością (na krótkich dystansach lub w krótkich odcinkach czasowych).

Dzięki bieganiu wzmacnia się układ sercowo-mięśniowy. Ciało jest silniejsze, bardziej umięśnione. Jest to sport, który przy odpowiedniej regularności szybko daje bardzo dobre i widoczne efekty.

Bieganie - OTOPrzygoda

 

DODATKOWO

Niezależnie czy wolisz spokojniejszy jogging, czy intensywne bieganie, każda z tych aktywności to nie tylko korzyści zdrowotne. To również doskonały sposób na obcowanie z przyrodą, oczyszczenie umysłu, a także obniżenie poziomu stresu – niektórzy uznają bieganie również za formę medytacji. Przede wszystkim jednak sport ten pozwala osiągnąć swoje cele i budować samoocenę dzięki satysfakcji, jaką dają treningi. 

Trening biegowy - OTOPrzygoda

Przy każdej z tych aktywności należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – szczególnie wygodne buty i strój dobrany do warunków atmosferycznych. Konieczne jest również dobre nawodnienie organizmu oraz posiłek po treningu.

 

W naszym serwisie możesz zakupić voucher dla siebie lub bliskiej osoby jako prezent.

E-voucher wysyłamy natychmiast po zakupie 24/h 7 dni w tygodniu.

Można również zamówić elegancki drukowany voucher Pocztą, kurierem lub do paczkomatu.

Lot paralotnią w tandemie

(6)

od 200 zł

Góra Żar, Góra Skrzyczne

Sesja AKT dla par

(0)

400 zł

Sosnowiec modrzejowska 16

Floating dla dwojga 60min

(0)

180 zł

Tychy żorska 61

Weekend off road & SPA

(0)

2091 zł

Autodrom4x4, Włościejewki

Abyś odkrył przygodę swoich marzeń używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w naszej polityce plików cookie