Świąteczne tradycje

Świąteczne tradycje

W większości domów przygotowania do Świąt idą pełną parą. Aby zdążyć wszystko przygotować, trzeba się uwijać. Przecież choinka sama się nie ubierze, mieszkanie samo się nie posprząta, a 12 dań wigilijnych samo się nie ugotuje. Zastanawialiście się jednak kiedykolwiek, skąd wzięły się nasze tradycje, albo jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w innych krajach? Zatrzymajmy się na chwilę i przyglądnijmy temu tematowi.

Zaskoczeniem może być informacja, że pierwsi chrześcijanie nie przywiązywali wagi do dnia narodzin Jezusa, przez co nie obchodzili tych świąt. Najważniejsze dla nich było święto upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Kiedy w takim razie zaczęto obchodzić święta Bożego Narodzenia? Dopiero 300 lat po narodzinach Jezusa. W dodatku święto to nie przypadało na 25 grudnia (nie ma pewnej daty w której urodził się Jezus, podawane są np. 19 kwietnia, 20 maja czy 17 listopada). Jak to się w takim razie stało, że obchodzimy święta Bożego Narodzenia 25 grudnia? Wyjaśnienie jest trywialne. Gdy na Bliskim Wschodzie - gdzie popularny był kult Mitry - państwową religią stało się chrześcijaństwo uznano, że narodziny będzie się obchodzić 25 grudnia. Do tego momentu właśnie tego dnia obchodzono narodziny Mitry. I takim sposobem obchody niechrześcijańskie „przerobiono” na święto chrześcijańskie.

Przyjrzyjmy się na chwilkę choince. Wszyscy ją znamy i towarzyszy nam w każdym roku. Jednak tradycja ubierania choinki nie powstała w Polsce, ale przywędrowała do nas z… Niemiec. Wcześniej w Polsce kultywowano tradycję podłaźniczki, czyli dekorowanie czubka iglastego drzewka bądź gałązki i wieszanie przy suficie. Gdy już jesteśmy przy choince – wiecie co symbolizują łańcuchy, którymi ozdabiamy drzewko? W zależności od regionu mogą symbolizować grzech bądź przywiązanie rodzinne.

 

Dla nikogo chyba nie będzie zaskoczeniem, że tradycja ubierania domów przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Wszyscy widzieli w amerykańskich filmach domy i ogródki ubrane tysiącami lampek, w wymyślne wzory.

A dlaczego w Wigilię tak popularną rybą jest karp? Jest to jakaś wielopokoleniowa tradycja? Otóż nie. Tradycja ta sięga okresu PRLu. W czasach gdy w Polsce panował niedostatek, a Polacy szukali w sklepach postnej ryby wymyślono, aby powiększać stawy hodowlane i hodować w nich karpie, które będzie można kupić na Wigilię.

Istnieją również tradycje, które są uzależnione od regionu czy nawet rodziny - a są one przeróżne. Jak to jednak wygląda na świecie?

Nie ma zasady, że Święta obchodzi się 24, 25 oraz 26 grudnia. W różnych Państwach świętowanie rozpoczyna się w różnych okresach – nawet w pierwszą niedzielę adwentu – oraz różnie kończy się świętowanie - także 6 stycznia. Nie we wszystkich krajach praktykowana jest Pasterka, a jeśli jest, to nie zawsze o północy. Również nie we wszystkich krajach jest wieczerza wigilijna. Przykładem może tutaj być Holandia. W kraju tym nie ma wieczerzy wigilijnej, postu ani prezentów. Wow! Nie ma prezentów! Spokojnie, nic straconego. W Holandii prezenty przynosi Święty Mikołaj 5 grudnia. Tradycja w Holandii, która w Polsce może wywołać duże zdziwienie, to palenie choinek na początku nowego roku! Tradycja ta sięga czasów przed chrześcijańskich – na koniec roku rozpalano i gaszono ogniska, po czym ponownie rozpalano ogniska, aby ogłosić nadejście nowego roku.

Są kraje, w których na wieczerzę wigilijną je się potrawy mięsne. W Hiszpanii je się pieczonego indyka, a głównym daniem jest pieczona ryba oraz "ciasto Trzech Króli", w którym zapieka się drobne upominki. W Szwecji – szynkę. W Etiopii - pikantny gulasz z mięsa drobiowego podawany z lokalnym pieczywem o nazwie indżera, a ucztom towarzyszy tedż, czyli napój alkoholowy na bazie miodu. W Danii – pieczona gęś z jabłkami i słodki ryż z cynamonem.


W Australii Mikołaj 25 grudnia przynosi prezenty. Przybywa na desce surfingowej, w zaprzęgu ma delfiny lub kangury, ubrane ma shorty, koszulkę z krótkim rękawem i obowiązkowo klapki!!
Jak u Was wygląda świętowanie okresu Bożego Narodzenia? Prezenty przynosi święty Mikołaj, Aniołek, a może Jezusek?

Jakiekolwiek tradycje funkcjonują u Was w domu, życzymy Wam zdrowych, spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt!

W naszym serwisie możesz zakupić voucher dla siebie lub bliskiej osoby jako prezent.

E-voucher wysyłamy natychmiast po zakupie 24/h 7 dni w tygodniu.

Można również zamówić elegancki drukowany voucher Pocztą, kurierem lub do paczkomatu.

Lot paralotnią w tandemie

(6)

od 320 zł

Góra Żar, Góra Skrzyczne

Bezkrwawe Łowy - polowanie z aparatem fotograficznym lub kamerą

(0)

649 zł

Polska, Warszawa, Łódź, Wyszków, Miłakowo

Prawdziwa Wyprawa Survivalowa

(0)

459 zł

Gdańsk, Poznań, Wrocław, Szarłat, Miłakowo, Sulejów, Kozienice, Warszawa

Abyś odkrył przygodę swoich marzeń używamy ciasteczek (ang. cookies) w celach statystycznych i marketingowych. Przeczytaj więcej w naszej polityce plików cookie